ОБЩИНА РУСЕ
6 МАЙ – ПРАЗНИК НА РУСЕ
5. понеделник
19 ч.
Доходно здание
КОНЦЕРТ НА БИГ БЕНД РУСЕ
и церемония за връчване на званието
Почетен гражданин на Русе
Диригент Димчо Рубчев
6 май, вторник
6. вторник
11:30 ч.
Паметник на загиналите в Сръбско- българската война
Тържествена церемония
по повод 6 май – Ден на храбростта
и българската армия
18 ч.
Доходно здание
От Русчук до Русе
Празничен концерт спектакъл
на ФТТ „НАЙДЕН КИРОВ”
Сценарий и водещ Ралица Константинова
Режисьор Богдан Донев
Сценография Виолета Радкова
21 ч. Площад пред Общината
Концерт на
МАРИЯ ИЛИЕВА и ЛЮБО КИРОВ
ХVІІI Австрийски музикални седмици в България
Под патронажа на посланика на Австрия в България
13. вторник
19 ч.
Доходно здание
зала Европа
Концерт Екстрачело (Австрия)
Еда Брайт виолончело
Маргарете Депе виолончело
Мелиса Колеман виолончело
Гудула Урбан виолончело, вокал
21. сряда
19 ч.
зала Филхармония
Концерт на Симфоничния оркестър
на Държавна опера - Русе
Диригент Найден Тодоров
Солист Йерица Стекласа сопран (Австрия)
Оркестър на Държавна опера - Русе
В програмата: Лудвиг ван Бетовен – Увертюра към операта Фиделио, оп. 72
Антон Веберн – 6 пиеси за оркестър, оп. 6
Албан Берг – 5 песни за оркестър по текстове на пощенски картички от Петер Алтенберг, оп. 4,
Франц Шуберт – симфония №8, “Недовършена”
14. сряда, 18 ч.
Доходно здание
зала Европа
КАМЕРЕН КОНЦЕРТ
Венцеслав Николов, виолончело
представя ансамбъл Силуети
Програма: К.Илиев, В. Казанджиев, Б. Барток,
С. Рахманинов, П. Чайковски
23. петък
18 ч.
Доходно здание
ТЪРЖЕСТВЕНА ЦЕРЕМОНИЯ - КОНЦЕРТ
за връчване на ежегодните награди “Русе”
и по случай Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост
28 – 29.05.
пл. Свобода
Национална панорама на детското и младежкото творчество Русе – всемир на таланти
РЕГИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА “Л. КАРАВЕЛОВ”
125 години Регионална библиотека “Любен Каравелов”
1 – 31.05.
Изложба 180 години от рождението на Любен Каравелов и 125 години РБ „Любен Каравелов”
10,17 и 31.05.
10:30 ч.
Четене на приказки
10,17 и 31.05.
11 ч.
Прожекции на детски анимационни филми
12 – 16.05.
Национална библиотечна седмица 2014
14. сряда
17:30 ч.
Клуб Здраве: Среща с астролога Александър Андреев на тема За какво загатва древната астрология и какво лежи отвъд нея
15. четвъртък
14 ч.
Литературен следобед Пролетта – любов и възкресение
ОП “РУСЕ” АРТ
КЛУБ НА ДЕЙЦИТЕ НА КУЛТУРАТА
8. четвъртък
18 ч.
Рим – открит град - кинолектория „Избрано европейско кино” представя филма на Р. Роселини
14. сряда
18 ч.
Представяне на книгата на Райна Преславска
Бялата лодка
15. четвъртък
18 ч.
Представяне на книгата на Александър Недков Паважно „дир тракъ” писта крос
16. петък
18 ч.
Представяне на книгата на Монарина Зебелянова
27. вторник, 18 ч.
Гостуване на в-к Литературен глас
29. четвъртък
18 ч.
Представяне на книгата на Десислава Неделчева
Източно време
30. петък, 19 ч.
Джаз клуб
държавна опера - русе
5. понеделник
19 ч.
зала Опера
ПРАЗНИЧЕН ОПЕРЕН КОНЦЕРТ
Диригент Владимир Бошнаков
Участват: Петър Данаилов, Владислава Гарвалова, Андреана Николова, Даниела Караиванова, Момчил Миланов, Йоланта Николаева, Петя Цонева, Георгиос Филаделфевс, Стилиян Минчев, Теодора Чукурска, Калоян Христов, Емил Желев, Диана Василева, Ангелина Манчева, Зорница Митева
В програмата арии и дуети из произведения на В. А. Моцарт, Дж. Росини, М. Мусоргски, Дж. Верди, Ал. Каталани, Дж. Пучини, Фр. Лехар, И. Калман, К. Сен-Санс, Й. Щраус
Оркестър на Държавна опера - Русе
7. сряда
19 ч.
зала Опера фоайе
КАМЕРЕН КОНЦЕРТ
Струнен квартет Хорс
Славчо Младенов обой
Здравко Саралиев кларинет
Веселинка Иванова пиано
Росица Димитрова контрабас
В програмата Й. С. Бах, В. А. Моцарт, Б. Бритън
(100 години от неговото рождение), Фр. Бервалд,
Ларс-Ерик Ларсон, Ценко Минкин, Красимир Захариев
13. вторник
19 ч.
зала Опера
Севилският бръснар опера от Джоакино Росини
Диригент Владимир Бошнаков
Режисура, сценография и костюми Иван Савов
Хормайстор Стелияна Димитрова
Асистент режисьор Елена Илиева
Участват: Теодора Чукурска, Петър Данаилов, Стоян Стоянджов, Георгиос Филаделфевс, Момчил Миланов, Калоян Христов, Йоланта Николаева, Стефан Пенчев
Оркестър и хор на Държавна опера - Русе
15. четвъртък
19 ч.
зала Опера
Сватбата на Фигаро опера от В. А. Моцарт
Диригент Рикардо Моресо (Испания)
Режисьор Джан Джаноти (Швейцария)
Сценография Борис Стойнов
Хормайстор Стелияна Димитрова
Ас. режисьор Елена Илиева
Оркестър и хор на Държавна опера - Русе
17. събота
11 ч.
зала Филхармония
ФОРТИСИМО ФАМИЛИЯ
Приказка за обой детски образователен концерт
Диригент Павел Златаров
Участват: Ясен Енчев солист
Богдана Трифонова актриса
Ангелина Гаврилова танц
В програмата: Пърсел, Белин, Чайковски,Бах, Марчело, Хумел Корсаков и Крамарж
Оркестър на Държавна опера - Русе
22. четвъртък
зала Опера
Звездният миг на малкия Стефчо или карнавал на животните
балетен спектакъл за деца по музика на КамийСен-Санс
26. понеделник
19 ч.зала Опера фоайе
КАМЕРЕН КОНЦЕРТ
КВАРТЕТ КВАРТИСИМО и Здравко Саралиев
В програмата: Ал. Бородин и В. А.Моцарт
28. сряда
19 ч.
зала Филхармония
Дипломен концерт на диригентите от Кралска Консерватория - Брюксел
В програмата: Л. В. Бетовен, Дж. Росини, Ф.Менделсон,
П. Чайковски, Дж. Пучини, И. Стравински
Участват солисти и оркестър на Държавна опера - Русе
29. четвъртък
19 ч.
зала Опера
Дон Кихот балет по музика на Лудвиг Минкус Хореография по Мариус Петипа-Александър Горски Сценография Иван Токаджиев
Участват: В. Василева, Д. Тичков, Е. Харалампиева,
Г. Христова, С. Маринов, С. Караджова, Ц. Котова,
М. Харалампиев, А. Иванов
30. петък
19 ч.
зала Опера
ТРИМАТА СЛАВЯНСКИ ТЕНОРИ концерт
Участват: Любомир Дяковски, Константин Янков и Григорий Полищук (Беларус)
В програмата:опулярни оперни и оперетни арии, италиански канцонети, руски, испански, френски и немски песни и романси
30. петък, 19 ч.
зала Филхармония
КОНЦЕРТ на
НИУ „Проф. В. Стоянов” и Държавна опера – Русе
Диригент Владимир Бошнаков
ДРАМАТИЧЕН ТЕАТЪР “САВА ОГНЯНОВ”
ГОЛЯМА СЦЕНА
13. вторник
19 ч.
ДТ Адрианап Будевска – Бургас
Човекоядката от Иван Радоев
с участието на Тончо Токмакчиев
14. сряда
19 ч.
Майстори от Рачо Стоянов
Постановка Орлин Дяков
Сценография и костюми Виолета Радкова
20. вторник
19 ч.
Община Русе и ДТ „Сава Огнянов” представят
ТЕАТРАЛНА ТРУПА КАРБИДО - ПОЛША
Масата – аудиопърформанс
с любезното съдействие на Полски институт - София
22. четвъртък
19 ч.
премиера
Жените и министърът
по Новото пристанище от Ст. Л. Костов
Постановка Пламен Панев
С участието на Христо Гърбов
27. вторник
19 ч.
Милионерът от Йордан Йовков
Постановка Рашко Младенов
С участието на Илка Зафирова
29. четвъртък
19 ч.
Сънят на смешния човек по Ф. М. Достоевски
авторски моноспектакъл на МАРИУС КУРКИНСКИ
КАМЕРНА ЗАЛА “СЛАВИ ШКАРОВ”
21 и 22.05
19 ч.
Живак авторски моноспектакъл на Димитър Живков
Постановка Димитър Стефанов
КУКЛЕН ТЕАТЪР
4. неделя, 11 ч.
Принцесите и змеят
11. неделя, 11 ч.
Жабокът Цар
18. неделя, 11ч.
Мравчо и голямото море
25. неделя, 11 ч.
Лакомата меца
НУИ „ПРОФ. В. СТОЯНОВ”
зала„Русе”, ул. Пирот”
19. понед., 18 ч.
Годишен концерт на цигуларите от II доVII клас
24. събота, 11 ч.
Акт концерт на учениците от І клас
28. сряда, 18 ч.
Танцов спектакъл на учениците от начален курс
29. вторник, 18 ч.
Концерт на група Духови инструменти
30. петък, 19 ч.
Спектакъл на школата по балет Слънчорани
ИЗЛОЖБИ
ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ - РУСЕ
ул. Борисова 39
1 – 15.05.
Пролетен салон на Дружество на художниците – Русе
6 – 19.05.
Пресечна точка Варшава – Торун - Русе
изложба на русенски и полски художници
със съдействието на Български културен институт – Варшава, Полски културен институт – София,
Община Русе
18 – 31.05.
Нощ на музеите и галериите
Нишките на Ариадна
(текстилна изложба Second life) танцов пърформанс, прожекция на филми за текстилното изкуство
20 – 31.05.
Изложба Марко Монев (1939 – 2004)
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ
пл. Ал. Батенберг 3
пл. „Александър Батенберг” №3
Исторически музей – 1 ет.
Музейни експозиции: „Сексагинта Приста и Ятрус”
Исторически музей – 2 ет.
Единствената египетска мумия в България и египетски йероглифи
гостуваща изложба а Археологически музей - Варна
зала “Княз Александър I“
Традиционни български накити
гостуваща изложба на Регионален етнографски музей – Пловдив
зала „Русе”
Визуална история на Русе
фотоизложба на РИМ - Русе,по повод 110 г. от създаването на Градски музей в Русе
17 май – Нощ в музея
Музей на градския бит - ул. “Фердинанд” 39
Русенските балове
Къща – музей “З. Стоянов” - бул.“Придунавски” 14
Семейство Обретенови
Пантеон на възрожденците
Оръжие постоянна експозиция
Експозиция на открито Римска крепост „Сексагинта Приста”,
музейна зала „Археологически проучвания 2005–2012 г.
Археологически резерват Ивановски скални църкви
Археологически резерват Средновековен град Червен
Община Русе не носи отговорност за промени
в предварителната програма на културните институти.